top of page

Kam ísť fotiť na jeseň?

Updated: Jul 19


KAM ÍSŤ FOTIŤ NA JESEŇ

Jeseň sa blíži a s ňou samozrejme ranné hmly, inverzie a žlto-červené odtiene všade naokolo. To je dôvod, prečo je toto ročné obdobie obľúbené u väčšiny krajinárskych fotografov. Ja nie som výnimkou. Preto som sa rozhodol, že vám dám zopár tipov na miesta, ktoré sa na jeseň oplatí fotiť.

RYSY

Rysy - jeden z najnavštevovanejších vrcholov Vysokých Tatier pre svoju relatívne ľahkú dostupnosť. Prečo sú ale Rysy miestom, na ktorom sa oplatí fotiť práve na jeseň? Dôvodom sú práve časté inverzie, ktoré sa hlavne z Poľskej strany Tatier prevaľujú smerom k nám. Fotiť hory počas východu slnka s inverziou je sen každého krajinára. A práve Rysy sú miestom, kde sa tento sen môže veľmi pravdepodobne uskutočniť.


Rysy

(Pohľad z vrcholu Rysov počas rannej inverzie)


Najlepším časom na fotenie z tohoto vrchu je práve ráno, konkrétne počas východu slnka. Večer sa totiž oblačnosť často zdržiava na vrchole. Ráno padá zase nižšie, čo vytvára husté “perinové” inverzie - a práve to ako fotografi chceme! Výhodou pri plánovaní fototripu na Rysy je to, že sa tesne pod vrcholom nachádza horská chata - Chata pod Rysmi, na ktorej sa dá prespať a najesť. Vrchol je od chaty vzdialený iba 40 min. až hodinu chôdze (podľa tempa). Pri návšteve Rysov teda odporúčam prespať na chate a vyraziť na vrchol hodinu - hodinu a pol pred východom slnka. Ak budú podmienky priať, priprav sa na nezabudnuteľný zážitok!


Daj si však pozor. Jeseň vysoko na horách môže byť nepredvídateľná. Nie je zriedkavé, že sa z večera do rána objaví na vrcholoch snehový poprašok. Preto sa na podobný výlet dobre priprav a radšej hore nechoď v "žabkách". :-)


Rysy

(Prvý jesenný snehový poprašok na vrcholkoch Tatier. Pohľad nad sedlom Váhy.)


MURÁNSKA PLANINA

Muránska planina je jedným z našich najdivokejších Národných parkov. Nachádza sa v západnej časti Slovenského rudohoria. Oblasť je výnimočná divokými listnatými lesmi, ktoré tu rastú na naozaj veľkej rozlohe. Práve tieto listnaté lesy sú dôvod, prečo je Muránska planina perfektným miestom na jesenné fotenie. Zvlášť v októbri sa lesy začínajú farbiť na žlto-červeno. Ranné hmly sú tu tiež celkom časté, keďže v okolí planiny na jeseň často prší.


Muránska planina

Planina je prepletená rôznymi turistickými trasami. Najradšej navštevujem jej južnú časť, v okolí obce Muráň. Na najkrajších miestach Muránskej planiny organizujem na jeseň niekoľko fotografických workshopov. Aj keď je “divokosť” tejto oblasti pre každého, kto má rád prírodu príťažlivá, sú tu aj veci, na ktoré si treba dať pozor. Jednou z nich sú medvede, ktorých tu žije naozaj dosť. Medveď je však plaché zviera, s ktorým sa najpravdepodobnejšie nestretneš ak budeš počas prechádzky planinou vydávať akékoľvek zvuky. (Stačí sa s niekym rozprávať, občas zatlieskať a podobne) Ak je pre teba Muránska planina miestom, na ktoré sa nechceš vybrať úplne sám, môžeš sa pridať na FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP, ktorý na planine aj túto jeseň organizujem.


Muránska planina

Muránska planina

Navyše, ak trafíš dobrý dátum, kedy bude mesiac v nove, Muránska planina je ideálnym miestom na fotenie nočnej oblohy, keďže sa v okolí nenachádza takmer žiaden výrazný svetelný smog.


Muránska planina

ZÁPADNÉ TATRY

Tretí tip je adresovaný skúsenejším turistom. Západné Tatry sú prístupom o niečo náročnejšie ako Vysoké. To im ale neuberá na kráse. Práve naopak. Západné Tatry sú známe svojim výrazným trávnatým hrebeňom. Prečo sú Západné Tatry dobrou lokalitou na jesenné fotenie?


Západné Tatry

(Hrebeň Západných Tatier / Panoráma z piatich vertikálnych fotiek na ohnisku 180mm)


Existuje na to hneď niekoľko dôvodov. Podobne ako je to v prípade Rysov vo Vysokých Tatrách, väčšina hrebeňa Západných Tatier sa nachádza na Slovensko-Poľskej hranici. Tiež tu teda platí, že sa na jeseň často tvoria od Poľskej strany inverzie, ktoré vytvoria z vrcholov Západných Tatier “ostrovy”.

Okrem toho, tráva má na hrebeni väčšinu roka farebné odtiene, ktoré si spájame práve s obdobím jesene. Západné Tatry sú ideálnym miestom na skúšanie rôznych kompozícií pomocou “dlhých” objektívov. Na túlanie sa po hrebeni odporúčam vziať so sebou tele-zoom s ohniskom napr. 70-200mm (FF). Vďaka tomu budeš môcť experimentovať aj s rôznymi abstraktnými scénami. Zaujímavý je napríklad hrebeň medzi vrcholmi Jakubiná a Klin. Zaujímavé bývajú aj vrcholy Roháčov, napríklad pohľad na Ostrý Roháč z Plačlivého. (Ideálne na ranné fotenie)


Západné Tatry

(Ranný pohľad na Ostrý Roháč z Plačlivého)


DOLINA ZELENÉHO PLESA

Dolina Zeleného plesa je jedno z najvýnimočnejších miest, ktoré vo Vysokých Tatrách poznám. Na malom území sa totiž nachádza naozaj veľa možností fotenia. Najväčším lákadlom sú v tejto oblastí Tatranské plesá. Konkrétne Zelené, Trojrohé a Veľké Biele pleso. Inverzie a hmly na týchto miestach nečakaj, pretože sa nachádzajú dosť vysoko. Prečo je teda táto oblasť vhodná na jesenné fotenie?


Kam ísť fotiť na jeseň

Okolo plies sa nachádzajú stromy, ktoré sa počas jesenných mesiacov farbia do oranžovo-červena. V kombinácii so svetlom rannej “zlatej hodinky” tieto stromy vytvárajú perfektné kontrasty a dotvárajú jesennú atmosféru celej scény. Navyše, v jesenných mesiacoch sa stáva, že okolo plies napadne snehový “poprašok”. Ten farebné kontrasty ešte znásobí, vďaka čomu majú fotky vo výsledku príjemnú zimno-jesennú atmosféru.


Zelené pleso

Počas výletu do tejto lokality odporúčam ubytovať sa na Chate pri Zelenom plese, keďže miest, ktoré sa dajú v okolí fotiť je viac. Chata je tak ideálnym "basecampom" keď sa vydáš na niekoľkodňový foto-trip. Ak sa sem opäť nechceš vydať sám, môžeš sa pridať na FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP, ktorý v septembri na Chate pri Zelenom plese organizujem.


ŽDIAR

Ďalšou zaujímavou lokalitou sú Belianske Tatry. Centrom fotenia Belianok je Ždiar. Ždiar je veľmi pekná dedinka, ktorá leží na severnej strane Belianskych Tatier. Nachádza sa iba kúsok od Poľských hraníc. Neďaleko za dedinou je umiestnená zjazdovka, ktorá sa nazýva Strednica. Nad zjazdovkou sa týčia výrazné a snáď najfotogenickejšie vrcholy Belianskych Tatier - Ždiarska vidla a Havran. Práve tieto vrcholy sú hlavným motívom pri fotení zo Ždiarskej strany Belianok. Pod parkoviskom sa nachádzajú kopčeky, cez ktoré sa zvlášť počas jesenných mesiacov často prelievajú ranné hmly.


Napríklad pod “Strednicou” nájdeš zaujímavý fotogenický spot, ktorý ponúka zaujímavý výhľad na Belianske Tatry, no tento raz s odrazmi na hladine malého jazierka. Jazierko sa nachádza v doline, iba pár minút chôdze od parkoviska na Strednici. Podobne platí, že tento spot je najfotogenickejší na jeseň, alebo začiatkom zimy vďaka pravdepodobnosti ranných hmiel a prvým mrazom, ktoré môžu vytvoriť na povrchu hladiny jazierka tenkú vrstvu ľadu so zaujímavými štruktúrami. Nezabudni si však so sebou vziať ND filter, vďaka ktorému budeš môcť “vyrovnať” hladinu jazierka v prípade, že bude v doline fúkať vietor.


Ždiar

(Pohľad na Belianske Tatry počas mrazivého rána koncom jesene)


POZNÁŠ SVOJE OKOLIE?

Aj keď je to "otrepaná" otázka, položím ju: Ako dobre poznáš okolie svojho domova? :-) Slovensko je krásna krajina plná lesov a horských oblastí. Preto je dosť pravdepodobné, že bývaš v blízkosti niektorej z nich. Miesta, o ktorých si to nemyslíš často skrývajú krásy, ktoré ešte nikto nefotil.


Preto sa oplatí raz za čas nazrieť do máp, vytypovať si miesta, ktoré vyzerajú byť zaujímavé, zbaliť techniku a ísť. Často narazíš na neofotené spoty, ktoré majú veľký potenciál. Na jednej z takýchto prechádzok “na slepo” sa mi podarilo objaviť miesto, ktoré je na fotke nižšie.


Kam ísť fotiť na jeseň

Kam ísť fotiť na jeseň

Fotogenických lokalít je na Slovensku samozrejme omnoho viac. V tomto krátkom článku som spomenul iba niektoré z nich, ktoré stoja za návštevu. Verím, že ťa inšpiroval aby si sa aj túto jeseň vydal za dobrodružstvami v našej prírode, z ktorých si odnesieš zaujímavé jesenné fotky.


Ak by si chcel viac tipov na zaujímavé foto-lokality, ktoré sú zaujímavé počas rôznych ročných období, opäť som spustil predaj knihy SLOVENSKO OČAMI FOTOGRAFA, ktorú je možné zakúpiť si v rámci predpredaja druhého dielu tejto knižnej série, ktorý sa bude venovať Islandu. V knihe SLOVENSKO OČAMI FOTOGRAFA nájdeš až 80 fotogenických lokalít s presným popisom toho, ako sa na tieto miesta dostať, kedy sú najviac fotogenické a akú výbavu si na ne so sebou vziať. Ako bonus som do knihy pridal tipy na zaujímavé trasy, ktorými sa dá viacero foto-spotov prepojiť. POZOR! Na sklade už mám iba posledných pár kusov tejto knihy.


Knihu SLOVENSKO OČAMI FOTOGRAFA nájdeš po prelistovaní "odmien" na nasledovnom odkaze, alebo po kliknutí na obrázok pod ním:



Slovensko očami fotografa


1,076 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page