top of page

TIP NA 5 JESENNÝCH FOTO-LOKALÍT

Updated: Oct 8, 2020Jeseň je v plnom prúde a s ňou samozrejme ranné hmly, inverzie a žlto-červené odtiene všade naokolo. To je dôvod, prečo je toto ročné obdobie obľúbené u väčšiny krajinárskych fotografov. Ja nie som výnimkou. Preto som sa rozhodol, že vám dám zopár tipov na miesta, ktoré sa na jeseň oplatí fotiť.

1.) RYSY


Rysy - jeden z najnavštevovanejších vrcholov Vysokých Tatier pre svoju relatívne ľahkú dostupnosť. Prečo sú ale Rysy miestom, na ktorom sa oplatí fotiť práve na jeseň? Dôvodom sú práve časté inverzie, ktoré sa hlavne z Poľskej strany Tatier prevaľujú smerom k nám. Fotiť hory počas východu slnka s inverziou je sen každého krajinára. A práve Rysy sú miestom, kde sa tento sen môže veľmi pravdepodobne uskutočniť.Najlepším časom na fotenie z tohoto vrchu je práve ráno, konkrétne počas východu slnka. Večer sa totiž oblačnosť často zdržiava na vrchole. Ráno padá zase nižšie, čo vytvára husté “perinové” inverzie - a práve to ako fotografi chceme! Výhodou pri plánovaní fototripu na Rysy je to, že sa tesne pod vrcholom nachádza horská chata - Chata pod Rysmi, na ktorej sa dá prespať a najesť. Vrchol je od chaty vzdialený iba 30 min. až hodinu chôdze (podľa tempa). Pri návšteve Rysov teda odporúčam prespať na chate a vyraziť na vrchol hodinu - hodinu a pol pred východom slnka. Ak budú podmienky priať, priprav sa na nezabudnuteľný zážitok!


(Pohľad z vrcholu Rysov počas rannej inverzie)


2.) MURÁNSKA PLANINA


Muránska planina je jedným z našich najdivokejších Národných parkov. Nachádza sa v západnej časti Slovenského rudohoria. Oblasť je výnimočná divokými listnatými lesmi, ktoré tu rastú na naozaj veľkej rozlohe. Práve tieto listnaté lesy sú dôvod, prečo je Muránska planina perfektným miestom na jesenné fotenie. Zvlášť v októbri sa lesy začínajú farbiť na žlto-červeno. Ranné hmly sú tu tiež celkom časté, keďže v okolí planiny na jeseň často prší.


(Západ slnka na Muránskej planine)


Planina je prepletená rôznymi turistickými trasami. Najradšej navštevujem jej južnú časť, v okolí obce Muráň. Na najkrajších miestach Muránskej planiny organizujem na jeseň niekoľko fotografických workshopov. Aj keď je “divokosť” tejto oblasti pre každého, kto má rád prírodu príťažlivá, sú tu aj veci, na ktoré si treba dať pozor. Jednou z nich sú medvede, ktorých tu žije naozaj dosť. Medveď je však plaché zviera, s ktorým sa najpravdepodobnejšie nestretneš ak budeš počas prechádzky planinou vydávať akékoľvek zvuky. (Stačí sa s niekym rozprávať, občas zatlieskať a podobne)


3.) ZÁPADNÉ TATRY


Tretí tip je adresovaný skúsenejším turistom. Západné Tatry sú prístupom o niečo náročnejšie ako Vysoké. To im ale neuberá na kráse. Práve naopak. Západné Tatry sú známe svojim výrazným trávnatým hrebeňom. Prečo sú Západné Tatry dobrou lokalitou na jesenné fotenie?