top of page

O AUTOROVI

PÁR SLOV O MNE

Aj keď fotografie často povedia veľa o tom, kým fotograf v skutočnosti je, nie je na škodu predstaviť sa. Napísať pár riadkov o tom, kto sa schováva za hľadáčikom fotoaparátu, ktorý zachytil už toľko prírodných krás. 

 

Volám sa Filip Hrebenda. Som fotograf zameraný na umeleckú fotografiu krajiny, najmä však horských oblastí, ktoré ma vždy fascinovali svojou veľkoleposťou a stálosťou. Už od mala som ich obdivoval. Hory na mňa pôsobili strašidelne, no 

ZAČIATOK CESTY

Kirk.self.jpg

zároveň lákavo. Doslova ma k sebe volali. A ja som toto volanie vypočul. Ako "teenager" som v horách trávil veľa času, keďže pochádzam z oblasti, ktorá je horami a prírodou obklopená. Vyrastal som v malom mestečku na strednom slovensku, v Revúcej, kde v súčasnosti aj žijem. Neďaleká Muránska planina a Nízke Tatry boli miestom, kde sa môj vzťah k fotografii začal. Často som sa chodil kochať východmi slnka a nočnou oblohou na vrcholoch hôr. Niektoré z týchto momentov boli tak krásne, že mi bolo ľúto nezachytiť ich. A tak som si zaobstaral svoj prvý fotoaparát so základným objektívom (Fujifilm X-E2 + xf18-55) a začal skúšať. Som človek, ktorý sa do vecí púšťa naplno. S fotením to nebolo inak. Tento koníček sa do mňa "zahryzol" a už nepustil. Krása prírody ma ťahala k foteniu a fotenie ma ťahalo objavovať stále nové krásy prírody. Bolo to intenzívne. Obdivoval som tvorbu viacerých celosvetovo uznávaných fotografov krajiny, no aj krajinárskych maliarov akým bol napr. Albert Bierstadt. Nesnažil som sa kopírovať ich tvorbu. Vždy som chcel ísť vlastnou cestou. No tvorba týchto umelcov mi veľmi pomohla pri tom, keď som sa učil vnímať svetlo a farebné kontrasty. Čo sa týka svojej práce, som puntičkár a to ma hnalo posúvať sa aj vo fotografii stále vpred. Som samouk a preto som s fotoaparátom trávil v divočine veľa času.

KEĎ SA Z "KONÍČKA" STALO POSLANIE

Úsilie bolo veľké a chuť zlepšovať sa silná. Prvé úspechy preto na seba nenechali dlho čakať. Už po roku a pol fotenia sa niektorým fotografiám zadarilo v miestnych aj medzinárodných súťažiach. Niektoré sa dostali do finálových výberov, iné sa dokonca umiestnili na prvých troch priečkach. Na základe toho som nadviazal spoluprácu s niekoľkými značkami z oblasti foto-výbavy. Viacero zahraničných fotografov sa začalo vyjadrovať, že sa mi za krátku dobu podarilo vytvoriť svoj rukopis. Tieto úspechy a spätná väzba ma hnali stále ďalej a tak som podnikol jednu zo svojich prvých zahraničných foto-výprav po Balkáne, odkiaľ som priniesol niekoľko záberov z miest, ktoré "krajinársky svet" dovtedy až tak nepoznal.

Durmitor-vybuch-svetla.jpg

Tieto fotografie mali dobrý ohlas a tak sa mi začali ozývať ľudia s dopytom po individuálnych foto-kurzoch. Aj keď som si spočiatku nebol istý, či svoje skúsenosti dokážem odovzdať kvalitne, rozhodol som sa, že to skúsim a uvidí sa. Po niekoľkých takýchto individuálnych kurzoch som si bol istý, že je to niečo, čomu sa chcem venovať. Odovzdávať informácie iným ma chytilo a každý z týchto kurzov mal veľmi pozitívnu spätnú väzbu. 

V roku 2018 som sa rozhodol otvoriť svoj prvý skupinový workshop vo Vysokých Tatrách na mieste, ktorého okolie som poznal lepšie ako vlastné ponožky - na chate pri Zelenom plese. Po týždňoch príprav som otvoril prvý termín a čakal, či sa naplní. A stalo sa niečo, v čo som ani nedúfal. Ešte v ten večer sa termín workshopu naplnil. Otvoril som teda ďalší a naplnil sa aj ten. Vtedy mi už bolo jasné, že to môže fungovať.

CESTA SA NEKONČÍ

To, že sa pre mňa stala fotografia krajiny zamestnaním mi otvorilo dvere k tomu, posunúť sa na úplne novú profesnú úroveň. Za necelé 4 roky takéhoto fungovania som podnikol viacero zahraničných foto-expedícií. Posúval som hranice toho, kam dokážem za fotkou ísť a čo pre ňu dokážem zniesť. Naučil som sa, že v čím tvrdších a neobvyklejších podmienkach budem fotiť, tým bude moja tvorba výnimočnejšia. Preto trávim veľa času v náročných horských a arktických podmienkach. Znášam kruté mrazy, silný vietor, lejaky, krúpy, sopečné plyny a iné živly prírody pre to, aby som divákovi priniesol úplne iný pohľad na svet, v ktorom žijeme. Na týchto miestach sa cítim "nažive" viac ako kdekoľvek inde. A práve tento pocit sa snažím preniesť na diváka, ktorý sa na moju tvorbu pozerá. Ak mi v teréne mrzli prsty, chcem aby obrazne mrzli aj divákovi. Pomocou kompozície, práce so svetlom a citlivého ladenia farieb sa tieto emócie snažím dostať do svojej tvorby.

6a190c_297d021b990641fdafe43a25019779eb~mv2_edited.jpg
IMG_7838 2.HEIC

Túto schopnosť sa snažím odovzdať aj klientom na svojich workshopoch. To sa samozrejme dá iba tak, že ľuďom "prezradím" celé svoje "know how". Presne to aj robím. Tak či tak nakoniec vidí každý rovnakú vec z "iného uhla". A to je na umení krásne. Od roku 2018 som viedol vyše 30 skupinových workshopov a expedícií na Slovensku, v Talianskych alpách a na Islande. Vrátane individuálnych kurzov som za ten čas pomohol viac ako 350-tim fotografom/fotografkám posunúť svoju tvorbu na vyššiu úroveň pomocou mojich techník a nadobudnutých skúseností. Toto je činnosť, v ktorej chcem naďalej pokračovať.

Biele-pleso-pano.jpg
spolocna-WS062102.jpg
island-spolocna.jpg
ws10.18.jpg
spolocna---jun01.jpg
spolocna-dolomity.jpg
spolocna-ws07.20.jpg
spoločná-9-20.jpg
backstage3-web.jpg
WS-maj-spoločná-web.jpg
pár slov mne

ÚSPECHY A OCENENIA

EP-certifikat.jpg

V priebehu rokov bola moja tvorba publikovaná vo viacerých miestnych ale aj svetových magazínoch a médiách ako CNN, BBC, Daily Mail, FotoVideo, DiY Photography a podobne. Fotografie z rôznych sérií boli vystavované v galériách na Slovensku, no aj v zahraničí. Diela zo série "Born of fire", ktorá vznikla v novej Islandskej sopečnej oblasti Fagradalsfjall sú, alebo boli vystavované v Bratislave, Londýne, Budapešti, Tokyu a Taipei.

Od roku 2020 som členom Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska (APFSR). Od začiatku pôsobenia v asociácii sa mi podarilo získať za svoju tvorbu viacero prestížnych ocenení a certifikátov kvality: 

 

FEP Awards 2023 Golden Camera (Landscape)

V súťaži určenej pre profesionálnych Európskych fotografov sa mi so sériou fotografií z predošlého roka podarilo obsadiť prvé miesto, čím si moja tvorba vyslúžila titul FEP Golden Camera.

Sony World Photography Awards 2023

REGIONAL AWARD

V januári 2023 získala fotka "The Night portal" ocenenie "Regional award" za strednú Európu v súťaži "Sony World Photography Awards 2023"

Sony World Photography Awards 2022

NATIONAL AWARD

V januári 2022 získala fotografia "Born of Fire" významné ocenenie "National Award 2022" v jednej z najväčších fotografických súťaží na svete "Sony World Photographhy Awards". 

 

Astronomy Photographer of the Year 2022 (APY)

1. MIESTO (Aurora)

Úspechu sa dočkala aj fotografia "In the embrace of a green lady", ktorá obsadila prvé miesto v kategórii "Aurora" v udeľovaní cien pre fotografov nočnej krajiny v Londýne. Fotografia bola následne vystavená v Londýnskom národnom múzeu "National Maritime museum".

International Photography Awards 2022 (IPA)

1. MIESTO (Landscape)

Fotografii "Born of fire" sa darilo aj "za veľkou mlákou". V oceňovaní IPA, ktoré sa každoročne koná v New Yorku sa umiestnila na prvom mieste v subkategórii "Nature - Landscape (Professional)".

Moscow International Foto Awards 2022 (MIFA)

1. MIESTO

O niekoľko mesiacov v prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Moskve sa fotka "Born of fire" do tretice umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Moskve. Tým som sa stal prvým fotografom, ktorý získal prvenstvo vo všetkých týchto mestách po sebe.

Tokyo International Foto Awards 2021 (TIFA)

1. MIESTO

V prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Tokyu sa fotka "Born of fire" opäť umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Tokyu.

Budapest International Foto Awards 2021 (BIFA)

1. MIESTO

V prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Budapešti sa moja fotka "Born of fire" umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Budapešti.

"Rediscover Nature Photo awards 2020" (EEA)

1. MIESTO

V roku 2020 bola fotografia "Farewell to the sun" vybratá ako najlepšia fotografia v kategórii "krajina" Európskou Enviromentálnou Agentúrou (EEA), vďaka čomu bola moja tvorba prezentovaná na enviromentálnych konferenciách v Dánsku, na ktorých sa zúčastňovali aj pozvané "hlavy štátov".

Fotografie zo slovenských hôr často zaujali aj porotu festivalov horských filmov a preto sa mi viackrát po sebe podarilo umiestniť na čele spomedzi horských fotografov na Slovensku.

IMG_2194.PNG
IMG_0808.PNG
1st.png
award.png
ocenenia
partneri

PARTNERI

bottom of page