top of page

O AUTOROVI

Rysy-nocna-small.jpg

Filip Hrebenda je celosvetovo uznávaný profesionálny fotograf krajiny, ktorý je známy svojim zaujímavým podaním toho najkrajšieho, no častokrát najtvrdšieho, čo nám dokáže príroda ponúknuť. Už od mala ho fascinovali hory a divoká príroda. Vyrastal v malom mestečku uprostred Slovenska, odkiaľ mal blízko do najmenších veľhôr sveta - Vysokých Tatier. A práve tu začala jeho vášeň pre turistiku a fotenie. Už v mladom veku vyhľadával pohľady, ktoré nie sú bežné. Preto na hory chodieval často v extrémnych podmienkach. Práve jeho vášeň pre hory a prírodu ho nakoniec doviedla ku foteniu.

 

Posolstvom jeho tvorby je preniesť atmosféru foteného miesta a pocity, ktoré pri fotení v náročných podmienkach mal na divákov a tak im aspoň na chvíľu umožniť vnímať krásu tých najdivokejších miest sveta, ktorých je na zemi čím ďalej menej. Za svoju tvorbu Filip dostal mnoho prestížnych ocenení. Jeho tvorba bola publikovaná v tých najväčších médiách sveta ako napríklad CNN, BBC, National Geographic, Forbes, The Guardian, Daily Mail a ďalších. Jeho fotografie tiež boli vystavované po celom svete. Od roku 2018 sa venuje aj organizovaniu fotografických expedicií a workshopov, na ktorých sa snaží odovzdať svoje vedomosti ostatným fotografom.

portrait.jpg

ČO O SVOJEJ "CESTE FOTOGRAFA" HOVORÍ SÁM AUTOR?

I. ZAČIATOK CESTY

Volám sa Filip Hrebenda. Som fotograf zameraný na umeleckú fotografiu krajiny, najmä však horských oblastí, ktoré ma vždy fascinovali svojou veľkoleposťou a stálosťou. Už od mala som ich obdivoval. Hory na mňa pôsobili strašidelne, no zároveň lákavo. Doslova ma k sebe volali. A ja som toto volanie vypočul. Ako "teenager" som v horách trávil veľa času, keďže pochádzam z oblasti, ktorá je horami a prírodou obklopená. Vyrastal som v malom mestečku na strednom slovensku, v Revúcej, kde v súčasnosti aj žijem. Neďaleká Muránska planina a Nízke Tatry boli miestom, kde sa môj vzťah k fotografii začal. Často som sa chodil kochať východmi slnka a nočnou oblohou na vrcholoch hôr. Niektoré z týchto momentov boli tak krásne, že mi bolo ľúto nezachytiť ich. A tak som si zaobstaral svoj prvý fotoaparát so základným objektívom (Fujifilm X-E2 + xf18-55) a začal skúšať. Som človek, ktorý sa do vecí púšťa naplno. S fotením to nebolo inak. Tento koníček sa do mňa "zahryzol" a už nepustil. Krása prírody ma ťahala k foteniu a fotenie ma ťahalo objavovať stále nové krásy prírody. Bolo to intenzívne. Obdivoval som tvorbu viacerých celosvetovo uznávaných fotografov krajiny, no aj krajinárskych maliarov akým bol napr. Albert Bierstadt. Nesnažil som sa kopírovať ich tvorbu. Vždy som chcel ísť vlastnou cestou. No tvorba týchto umelcov mi veľmi pomohla pri tom, keď som sa učil vnímať svetlo a farebné kontrasty. Čo sa týka svojej práce, som puntičkár a to ma hnalo posúvať sa aj vo fotografii stále vpred. Som samouk a preto som s fotoaparátom trávil v divočine veľa času.

II. KEĎ SA Z "KONÍČKA" STALO POSLANIE

Úsilie bolo veľké a chuť zlepšovať sa silná. Prvé úspechy preto na seba nenechali dlho čakať. Už po roku a pol fotenia sa niektorým fotografiám zadarilo v miestnych aj medzinárodných súťažiach. Niektoré sa dostali do finálových výberov, iné sa dokonca umiestnili na prvých troch priečkach. Na základe toho som nadviazal spoluprácu s niekoľkými značkami z oblasti fotografie. Viacero zahraničných fotografov sa začalo vyjadrovať, že sa mi za krátku dobu podarilo vytvoriť svoj rukopis. Tieto úspechy a spätná väzba ma hnali stále ďalej a tak som podnikol jednu zo svojich prvých zahraničných foto-výprav po Balkáne, odkiaľ som priniesol niekoľko záberov z miest, ktoré "krajinársky svet" dovtedy až tak nepoznal.

Crnojevica-2web.jpg

Tieto fotografie mali dobrý ohlas a tak sa mi začali ozývať ľudia s dopytom po individuálnych foto-kurzoch. Aj keď som si spočiatku nebol istý, či svoje skúsenosti dokážem odovzdať kvalitne, rozhodol som sa, že to skúsim a uvidí sa. Po niekoľkých takýchto individuálnych kurzoch som si bol istý, že je to niečo, čomu sa chcem venovať. Odovzdávať informácie iným ma chytilo a každý z týchto kurzov mal veľmi pozitívnu spätnú väzbu. 

Po nejakom čase som sa rozhodol otvoriť svoj prvý skupinový workshop vo Vysokých Tatrách na mieste, ktorého okolie som poznal lepšie ako "vlastné ponožky" - na chate pri Zelenom plese. Po týždňoch príprav som otvoril prvý termín a čakal, či sa naplní. A stalo sa niečo, v čo som ani nedúfal. Ešte v ten večer sa termín workshopu naplnil. Otvoril som teda ďalší a naplnil sa aj ten. Vtedy mi už bolo jasné, že to môže fungovať.

III. CESTA SA NEKONČÍ

To, že sa pre mňa stala fotografia krajiny zamestnaním mi otvorilo dvere k tomu, posunúť sa na úplne novú profesnú úroveň. Za roky takéhoto fungovania som podnikol viacero zahraničných foto-expedícií. Posúval som hranice toho, kam dokážem za fotkou ísť a čo pre ňu dokážem zniesť. Naučil som sa, že v čím tvrdších a neobvyklejších podmienkach budem fotiť, tým bude moja tvorba výnimočnejšia. Preto trávim veľa času v náročných horských a arktických podmienkach. Znášam kruté mrazy, silný vietor, lejaky, krúpy, sopečné plyny a iné živly prírody pre to, aby som divákovi priniesol úplne iný pohľad na svet, v ktorom žijeme. Na týchto miestach sa cítim "nažive" viac ako kdekoľvek inde. A práve tento pocit sa snažím preniesť na diváka, ktorý sa na moju tvorbu pozerá. Ak mi v teréne mrzli prsty, chcem aby obrazne mrzli aj divákovi. Pomocou kompozície, práce so svetlom a citlivého ladenia farieb sa tieto emócie snažím dostať do svojej tvorby.

6a190c_297d021b990641fdafe43a25019779eb~mv2_edited.jpg
IMG_7838 2.HEIC

Túto schopnosť sa snažím odovzdať aj klientom na svojich workshopoch. To sa samozrejme dá iba tak, že ľuďom "prezradím" celé svoje "know how". Presne to aj robím. Tak či tak nakoniec vidí každý rovnakú vec z "iného uhla". A to je na umení krásne. Vedeniu workshopov a expedícii sa venujem už 7 rokov. Za ten čas som viedol už desiatky skupinových workshopov a expedícií na Slovensku, v Talianskych alpách, na Islande, v Nórsku a na ďalších zaujímavých lokalitách. Vrátane individuálnych kurzov som už pomohol stovkám fotografov/fotografiek posunúť svoju tvorbu na vyššiu úroveň. Toto je činnosť, v ktorej chcem naďalej pokračovať.

Biele-pleso-pano.jpg
spolocna-WS062102.jpg
island-spolocna.jpg
ws10.18.jpg
spolocna---jun01.jpg
spolocna-dolomity.jpg
spolocna-ws07.20.jpg
spoločná-9-20.jpg
backstage3-web.jpg
WS-maj-spoločná-web.jpg

FILIPOVU TVORBU STE MOHLI VIDIEŤ NAPRÍKLAD V:

pngwing.com-4.png
7e941e02bfc7894bd9e0c95f2f8af81f.png
pngwing.com-3.png
3d8529816ec27eb7f63c51ef6581df4a.png
images.png
BBC_(7).png
5d43bce6-a80b-4335-b0f8-5a5ce77c6f53.jpeg
kisspng-united-kingdom-the-guardian-newspaper-theguardian-guardian-news-media-limited-5b20
daily-mail-logo-png-transparent.png
ocenenia
Rysy-nocna-small.jpg

PARTNERI

ÚSPECHY A OCENENIA

Snímka obrazovky 2024-07-19 o 11.33.08.png

V priebehu rokov bola moja tvorba publikovaná vo viacerých miestnych ale aj svetových magazínoch a médiách ako National Geographic (ESP), CNN, BBC, Daily Mail, The Guardian, FotoVideo, DiY Photography a podobne. Fotografie z rôznych sérií boli vystavované v galériách na Slovensku, no aj v zahraničí. Diela zo série "Born of fire", ktorá vznikla v novej Islandskej sopečnej oblasti Fagradalsfjall sú, alebo boli vystavované v Bratislave, Londýne, Budapešti, Tokyu, Taipei, Osle, Prahe, Sharjahu a na ďalších miestach.

Od roku 2020 som členom Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska (APFSR). Od začiatku pôsobenia v asociácii sa mi podarilo získať za svoju tvorbu viacero prestížnych ocenení a certifikátov kvality: 

XPOSURE INTERNATIONAL AWARDS 2023 (Night)

Na najprestížnejšom a najväčšom fotografickom festivale na svete, ktorý sa

každoročne koná v Sharjahu (Spojené Arabské Emiráty) mi člen kráľovskej rodiny Sultan bin Ahmed al Quasimi odovzdal cenu za výnimočnú tvorbu v oblasti nočnej krajinárskej tvorby.

FEP AWARDS 2023 GOLDEN CAMERA (Landscape)

V súťaži určenej pre profesionálnych Európskych fotografov sa mi so sériou fotografií z predošlého roka podarilo obsadiť prvé miesto, čím si moja tvorba vyslúžila titul FEP Golden Camera, čo vo svete profesionálnej fotografie znamená "Európsky fotograf roka v žánri Landscape"

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2023

(Regional award)

V januári 2023 získala fotka "The Night portal" ocenenie "Regional award" za strednú Európu v prestížnej súťaži  "Sony World Photography Awards 2023"

SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2022

(National award)

V januári 2022 získala fotografia "Born of Fire" významné ocenenie "National Award 2022" v jednej z najväčších fotografických súťaží na svete "Sony World Photographhy Awards". 

ASTRONOMY PHOTOGRAPHER OF THE YEAR 2022 (APY)

(kategória Aurora)

Úspechu sa dočkala aj fotografia "In the embrace of a green lady", ktorá obsadila prvé miesto v kategórii "Aurora" v udeľovaní cien pre fotografov nočnej krajiny v Londýne. Fotografia bola následne vystavená v Londýnskom národnom múzeu "National Maritime museum".

INTERNATIONAL PHOTOGRAPHY AWARDS 2022 (IPA)

1. Miesto (Landscape)

Fotografii "Born of fire" sa darilo aj "za veľkou mlákou". V oceňovaní IPA, ktoré sa každoročne koná v New Yorku sa umiestnila na prvom mieste v kategórii "Nature - Landscape (Professional)".

MOSCOW INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2022 (MIFA)

1. Miesto (Nature)

V prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Moskve sa fotka "Born of fire" do tretice umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Moskve. Tým som sa stal prvým fotografom, ktorý získal prvenstvo vo všetkých týchto mestách po sebe.

TOKYO INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2021 (TIFA)

1. Miesto (Nature)

V prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Tokyu sa fotka "Born of fire" opäť umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Tokyu.

1st.png

BUDAPEST INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2021 (TIFA)

1. Miesto (Nature)

V prestížnom udeľovaní cien za najlepšie fotografie roka v Budapešti sa moja fotka "Born of fire" umiestnila na prvom mieste v kategórii Nature - Professional a zároveň v podkategórii Landscape. Na základe toho bola vystavená v galérii v Budapešti.

award.png

REDISCOVER NATURE PHOTO AWARDS 2020 (EEA)

1. Miesto

V roku 2020 bola fotografia "Farewell to the sun" vybratá ako najlepšia fotografia v kategórii "krajina" Európskou Enviromentálnou Agentúrou (EEA), vďaka čomu bola moja tvorba prezentovaná na enviromentálnych konferenciách v Dánsku, na ktorých sa zúčastňovali aj pozvané "hlavy štátov".

partneri
jwmhul3oqokx2sm7jogmzq.jpg
sony-logo-1.png
SIRUI LOGO-05.png
354-manufacturer_big.jpg
NiSi.png
fstop-logo-001-crop.jpg
PeakDesign_Black_Long.png
bottom of page