top of page

Ako sa fotí polárna žiara?


polárna žiara island

Polárna žiara, alebo “aurora”, je prírodný úkaz, ktorý by chcel aspoň raz za život vidieť hádam každý. Ak si fotograf krajiny a auroru sa ti zatiaľ nepodarilo fotiť, určite je to jedným z tvojich snov. Samozrejme, bol to aj môj sen. Počas svojich foto-expedícií sa mi tento jav podarilo vidieť a fotiť už veľakrát. Napriek tomu, keď sa mi nad hlavou roztancuje polárna žiara, som šťastný, akoby som ju videl po prvý raz. Všetci, ktorí už niekedy auroru pozorovali, so mnou určite súhlasia. No čo ak si ešte tento úkaz nefotil a chystáš sa do niektorej zo severských krajín v období, keď je viditeľný? Podľa čoho zistiť, kedy a kde sa bude nachádzať? A ako auroru odfotiť tak, aby si bol s výsledkom spokojný? To všetko sa dozvieš v tomto článku.


V akých oblastiach je aurora viditeľná?

Už podľa názvu je Aurora Borealis, teda “polárna žiara”, vidieľná hlavne v severských krajinách a oblastiach. Veľmi často sa za pozorovaním tohto úkazu jazdí na Island, do severnej časti Nórska, Fínska alebo do Kanady. Viditeľná je samozrejme aj v ďalších severne položených oblastiach ako napríklad Grónsko, Sibír a podobne. Z času na čas sa však stane, že sa dá tento jav pozorovať aj o niečo južnejšie (Dánsko, pobrežie Baltského mora, dokonca aj u nás na Slovensku ako to bolo v máji 2024). To závisí od slnečnej aktivity a sily slnečných erupcií. Ak na povrchu slnka vznikne silná slnečná búrka, slnko vyšle smerom k zemi väčšiu dávku elektromagnetického žiarenia, vďaka ktorému je aurora pozorovateľná na širšom území.


Ako fotografov krajiny nás však okrem oblohy zaujíma aj kvalita scén, ktoré sa dajú spolu s polárnou žiarou odfotiť. Preto spisujem niekoľko miest, na ktoré sa oplatí cestovať ak je tvojim cieľom odfotiť krásne scenérie doplnené polárnou žiarou:


pin

SEVERNÉ NÓRSKO - Ak máš rád špicaté hory a epické scény, no za kompozíciou sa ti nechce šlapať dlhé hodiny alebo dni do strmých kopcov, ideálnou voľbou je navštíviť Lofoty, ktoré sa nachádzajú na severe Nórska. Na pomerne malom území tu nájdeš skutočne veľa krásnych kompozícií so špicatými horami, pokojnými fjordami ale aj zaujímavými plážami, z ktorých väčšina je orientovaných na sever, čo je pre fotenie polárnej žiary ideálne. Samozrejme, na Lofotoch sa nachádzajú aj krásne turistické trasy. Sú teda výborným miestom pre turistov aj neturistov. Ďalšou oblasťou severného Nórska, ktorá sa oplatí navštíviť je polostrov Senja, ktorý je položený ešte o niečo severnejšie ako Lofoty. Podobne ako na Lofotoch, aj tu sa dá nájsť veľa výborných kompozícií. Polárna žiara je v Nórsku viditeľná od septembra do skorého apríla.


pin

KANADA - Kanada a Aljaška sú plné nádherných horských scén, ktoré stále nie sú okukané. Nafotiť ich so silnou polárnou žiarou je niečo výnimočné. Problém však je dostupnosť. V tejto oblasti si totiž treba každú kompozíciu oddrieť dlhými náročnými trekmi a treba rátať s nebezpečenstvom stretu s grizzlym. Ak sa ti však podarí nájsť a odfotiť zaujímavú kompozíciu v týchto oblastiach, bude to odmeňujúci zážitok a vzácna fotka.


pin

ISLAND - Ak hľadáš pestrosť, najvhodnejším miestom je Island. Okrem krásnych fotogenických hôr si môžeš polárnu žiaru odfotiť s mohutnými vodopádmi, ľadovcami alebo sopkami. Preto je Island jednou z najvyhľadávanejších krajín v súvislosti s fotením aurory. Cestovanie po Islande nie je nejako zvlášť náročné (ak sa nevydáš do hlbokého vnútrozemia). Väčšina známejších foto-spotov je dostupná doslova na pár krokov od auta. Island je ale stále plný “neobjavených” miest, ktoré sa dajú s polárnou žiarou nafotiť. Tá je aj na Islande viditeľná od začiatku septembra do približne polovice apríla.


pin

FÍNSKO - Fínsko, zvlášť oblasť Laponska, je ďalšou destináciou, do ktorej sa oplatí cestovať za polárnou žiarou, špeciálne v zimných mesiacoch. Aj keď tu nenájdeš nejaké výrazné špicaté hory, alebo mohutné vodopády, táto oblasť je známa pre veľké množstvo snehu, ktorý ju počas zimných mesiacov pokrýva a rozsiahle územia plné nízkych stromčekov, ktoré sú pod váhou snehu krásne poskrúcané. Tie vytvárajú naozaj zaujímavé kompozície, ktoré môže aurora výborne dopĺňať.


Kedy je aurora viditeľná?

aurora borealis

Jednoducho povedané, je viditeľná iba v čase, keď je tma. Ak by sa v severských oblastiach striedal deň s nocou tak ako inde na zemi, bola by vidieľná celoročne. V týchto krajinách to však funguje trochu inak. Existujú tu obdobia nazývané ako polárny deň, počas ktorého slnko vôbec nezachádza, polárna noc, v rámci ktorej sa slnko vôbec neukáže a krátke epizódy medzi tým, ktoré sa podobajú na to, ako funguje striedanie dňa a noci inde na zemi.


Ak teda chceš pozorovať a fotiť polárnu žiaru, musíš tieto oblasti navštíviť počas polárnej noci, alebo v medziobdobí, kedy sa polárny deň strieda s polárnou nocou. To znamená, že ideálny čas na pozorovanie aurory je obdobie medzi začiatkom septembra a približne polovicou apríla. Toto obdobie môžeme kľudne nazvať ako “sezóna aurory”.


polárna žiara island

September / Island


Návšteva severských oblastí v tomto období však stále nie je zárukou toho, že polárnu žiaru aj naozaj uvidíš. V hre je totiž ďalší faktor, rovnako dôležitý ako tma. Je ním počasie. To je v severských oblastiach veľmi premenlivé a nestabilné. Kľudne sa môže stať, že vycestuješ na sever za aurorou a počas desiatich dní nezažiješ ani jednu jasnú noc. Už sa mi to stalo a nie je to nič príjemné ak je cieľom výpravy práve fotenie aurory. Preto odporúčam vopred si zistiť, v ktorom z týchto mesiacov je v oblasti do ktorej cestuješ štatisticky najstabilnejšie počasie. Zo skúsenosti, napríklad na Islande je to september a január. Na severe Nórska je zas najvyššia pravdepodobnosť chytiť stabilné počasie na prelome januára a februára. Nie je to však pravidlo. Tieto oblasti si tvoria vlastné počasie, ktoré je často nepredvídateľné.


Február / Nórsko


Apríl / Island


Si v severskej oblasti. Ako zistiť, kde a v akej sile sa bude aurora nachádzať?

Prvotná predstava o fotení aurory býva veľmi jednoduchá. Prídem na zaujímavý spot v noci, rozložím statív a fotím. Tak to ale často neprebieha. Za kvalitnými fotkami s polárnou žiarou je kvalitné plánovanie. Čo by malo takéto plánovanie zahŕňať, aby si zvýšil svoje šance na úspech?


1.) Počasie - aby si nešiel na spot zbytočne, musíš vedieť, či na ňom bude v čase fotenia čistá obloha, alebo mraky. Ak zistíš, že na tomto mieste bude pravdepodobne zamračené, radšej zmeň plány a skús nájsť miesto, nad ktorým bude menej oblačnosti. Ako sa dá niečo také zistiť? Napríklad pomocou aplikácie “Windy”, v ktorej je možné zapnúť si grafické zobrazenie polohy oblačnosti s presnosťou cca 1-2 dni vopred. Vďaka tomu si môžeš naplánovať na fotenie ideálny spot - budeš v správnom čase na správnom mieste.

počasie na islande

2.) Aktivita polárnej žiary - Druhá vec, ktorú kontrolujem pred samotným výjazdom za fotením polárnej žiary je predpoveď toho, aká silná v danú noc a chvíľu bude. Existujú aplikácie, vďaka ktorým sa dá do istej miery predvídať, v ktorú noc a konkrétne ktorú hodinu bude aurora viditeľná. Osobne používam aplikácie “My aurora forecast” a “Aurora Now”. Netvrdím, že sú najlepšie. Som na ne ale zvyknutý. V týchto aplikáciách často nájdeš veľa grafov a údajov. Predpokladám, že podobne ako ja, ani ty nie si vedec a preto sa ti pri prezretí niektorej z týchto aplikácií rozsvieti nad hlavou veľký otáznik. Ktoré údaje sú teda v týchto aplikáciách podstatné?


predpoveď polárnej žiary

  • Prvým údajom, ktorý sleduje väčšina fotografov je KP index. Väčšina ľudí si myslí, že je to jediný údaj, na ktorom pri pozorovaní polárnej žiary záleží - “čím vyššie KP, tým silnejšia aurora”. V istom zmysle to môže byť pravda, no KP index sám o sebe neurčuje silu aurory ak sa nachádzaš v severskej oblasti. KP index má škálu od 0 do 9, pričom čím vyššie číslo, tým bude intenzívnejšia magnetická búrka. Laicky povedané, ak bude predpoeď KP indexu na niektorú noc vysoká, bude možné auroru pozorovať vo väčšej zemepisnej šírke. KP index teda priamo neurčuje silu aurory, ale možnosť jej pozorovania aj v južnejších oblastiach. Ak sa teda nachádzaš na severe Nórska, nie je až tak rozhodujúce, či bude KP2, alebo KP6.


  • Druhým údajom, o niečo dôležitejším je Bz index. Ide o tzv. hodnotu medziplanetárneho magnetického poľa. Pri tomto údaji platí, že čím nižšie číslo Bz (ideálne záporné číslo), tým vyššia pravdepodobnosť, že ti bude aurora tancovať priamo nad hlavou. Vo väčšine aplikácií sa hodnota Bz aktualizuje online v čase a dá sa predpoveať maximálne pár minút, alebo hodín vopred.


  • Tretí údaj, ktorý si pred fotením aurory všímam, je Rýchlosť solárneho vetra. Tá sa udáva v km/s. Čím vyššia rýchlosť, tým silnejšia tancujúca aurora bude. Rýchlosť solárneho vetra sa zvykne pohybovať od 300 km/s vyššie. Aby si si s polárnou žiarou zatancoval, musí sa na grafoch objaviť hodnota ideálne viac ako 450 km/s.


Aké sú ideálne nastavenia fotoaparátu pre fotenie polárnej žiary?

Nočná fotografia si vyžaduje trochu iný prístup ako klasická denná krajinárska fotografia. Cez deň až tak nezáleží na tom, akú vysokú clonu fotograf zvolí. Pri fotení aurory je to ale kľúčové nastavenie, keďže sa budeš potýkať s nedostatkom svetla. Clona teda musí ísť na čo najnižšie číslo.


polárna žiara nórsko

ISO 2500, f2.8, 4 sekundy


Väčšina fotografov robí pri svojom prvom fotení aurory základnú chybu. Použijú nastavenia, na ktoré sú zvyknutí pri klasickej nočnej fotografii. To znamená dlhý expozičný čas (čas nad 10s). Pri fotení polárnej žiary ale musíme pamätať na dve veci.


1) Po prvé, polárna žiara je jav, ktorý svieti omnoho silnejšie ako mliečna dráha. Preto je ľahké dostať sa pri nej do prepalov.


2) Po druhé, polárna žiara sa pohybuje relatívne rýchlo a preto by ju dlhý expozičný čas rozmazal po celej oblohe. Výsledne by pôsobila ako zelená machuľa, nie ako pekný zelený tancujúci had.


Z toho dôvodu je pri fotení polárnej žiary ideálne použiť stredne dlhý expozičný čas, ktorého hodnota bude závisieť od jej sily. V praxi to znamená nastaviť pri nízkej clone (f/1.4 - f/2.8) expozičný čas cca 1,6s - 4s. Čím kratší expozičný čas v rámci tohto rozmedzia zvolíš, tým ostrejšie a krajšie budú vlnky polárnej žiary.


Nastavenie ISO môže byť aj v prípade fotenia aurory podobné ako pri fotení hviezd. Rád používam hodnoty medzi ISO 2500 - ISO 4000. To, akú hodnotu v tomto rozmedzí zvolíš závisí od toho, aké najnižšie možné clonové číslo na svojom objektíve máš.


polárna žiara nórsko

ISO 3200, f2.8, 2,5 sekundy


TIP: Pred fotením polárnej žiary odporúčame vypnúť si vo fotoaparáte nastavenia “Redukcia šumu pri dlhej expozícií” a “Redukcia šumu pri vysokej hodnote ISO”. Taktiež, keďže fotíš na statíve, je vhodné vypnúť stabilizáciu.

Akú výbavu potrebuješ pre fotenie polárnej žiary?

statív

  • Statív - statív je samozrejmosťou pre každého, kto sa chystá fotiť v noci alebo z akéhokoľvek iného dôvodu používať dlhšiu expozíciu, ktorú nie je možné udržať z ruky. Keďže sa polárna žiara fotí v severských krajinách, kde je často veľmi veterno, odporúčame použiť mohutnejší a pevnejší statív. Tzv. Cestovné statívy, ktoré často nevážia ani 1kg sú do takýcho podmienok nevhodné.


objektív

  • Svetelný objektív - keďže sa polárna žiara fotí v noci a ideálny expozičný čas pre jej odfotenie je niečo okolo 2 sekúnd, najideálnejšou voľbou je mať čo najsvetelnejší objektív. To znamená objektív, s čo najnižším clonovým číslom (ideálne f/1.4 - f/2.8).


diaľková spúšť

  • Diaľková spúšť - nie je to nevyhnutnosť. Sám ju takmer vôbec nepoužívam. Fotenie aurory je ale činnosť na niekoľko hodín. V zimných arktických podmienkach dobre padne, keď si môžeš dať ruky do vrecák páperovej bundy a mať vo vrecku diaľkovú spúšť.


SD karta

  • Pamäťovú kartu s dostatkom miesta - akonáhle sa dostaneš do “aurora extázy”, budeš fotiť hlava nehlava, keďže každých pár sekúnd sa na oblohe ukáže nový pekný útvar. Kto už auroru fotil, vie, o čom hovorím. Po hodine sa ani nenazdáš a na karte máš dve-tri stovky fotiek “zelených hadíkov”.


Po prečítaní tohto článku si možno hovoríš, že fotenie aurory je zložité. V skutočnosti to však je pri dodržaní niekoľkých pravidiel jednoduché. A výsledky skutočne stoja za to! Ak vychytáš jasnú noc, počas ktorej ti slnko dopraje slušnú aktivitu, nielen že si dobre zafotíš, ale získaš zážitok, na ktorý sa nezabúda. Aj keď možno budeš musieť auroru loviť niekoľko nocí po sebe, niektorá z nich určite vyjde. Už si teda stačí iba položiť otázku: Kam sa najbližšie vydáš za polárnou žiarou?


Nižšie nájdeš galériu fotiek aurory (polárnej žiary), ktoré sa mi podarilo urobiť v posledných rokoch. Máš nejakú otázku alebo sa ti článok páčil? Neváhaj na to využiť komentár pod článkom!

245 views4 comments

Recent Posts

See All

4 Comments


Guest
May 25

Vdaka za prakticky a informacne hutny clanok Filip, zodpovedal vela otazok. Peto

Like
Filip Hrebenda
Filip Hrebenda
May 26
Replying to

Ďakujem Peťo. Som rád, že sa páčil. :-)

Like

Guest
May 17

Super . Akôli čomu musia byť vypnute redukcie šumu a stabilizácia?

Like
Filip Hrebenda
Filip Hrebenda
May 17
Replying to

Som rád, že sa článok páči. Redukciu šumu si vypínam z dvoch dôvodov. Prvým je fakt, že po odfotení by fotoaparát snímku odšumoval rovnako dlho ako ju fotil, kvôli čomu by mi mohla ujsť nejaká zaujímavá formácia aurory, keďže sa jej tvar mení rýchlo. A tiež odšumovanie vo fotoaparáte nie je tak kvalitné ako napríklad odšumovanie pri postprocese. No a stabilizácia súvisí s fotením na statíve. Môže sa stať, že ak je fotoaparát na statíve a má zároveň zapnutú stabilizáciu, snímač sa bude snažiť stabilizovať to, čo už stabilné je. Kvôli tomu pri dlhej expozícii vzniká pohybová neostrosť.

Like
bottom of page