RECENZIA: SIRUI R-3213X + K30II

Updated: Mar 5, 2021Statív je jednou z najdôležitejších súčastí výbavy krajinárskeho fotografa. Vďaka statívu máme oveľa širšie možnosti pri zúžitkovaní svojej kreativity. Dáva nám “voľnejšiu ruku” pri pracovaní s dlhšími expozíciami, nehovoriac o jeho nutnosti pri astro-fotografii. Často práve statív nesie zodpovednosť za “niekoľko-tisícovú” techniku, ktorú na ňom používame. Napriek tomu sa často stáva, že jeho výber podceníme. Siahame po tých najlacnejších “tripodoch”, čím ale rastie riziko, že prídeme o techniku, do ktorej sme dali nemalý peniaz.


Preto som sa rozhodol, že za moju techniku bude “niesť zodpovednosť” jeden z najkvalitnejších statívov na trhu. V tejto recenzii sa budem venovať tomu, prečo som si vybral práve statív Sirui R-3213 X s hlavou K30II, čo od neho môžete očakávať a ako sa s ním fotí v náročných podmienkach, v ktorých sa často pri zachytávaní zaujímavých horských scén nachádzam. Postupne teda rozoberiem to najpodstatnejšie, čo nás pri výbere nového statívu zaujíma - 1) Kvalita spracovania, 2) Stabilita, 3) Váha a veľkosť, 4) Vlastnosti statívu, 5) Ako sa so statívom pracuje v teréne a v neposlednom rade 6) Cena.


Poďme na to teda pekne poporiadku:


1) KVALITA SPRACOVANIA


Prvá vec, ktorá ma pri výbere statívu vždy zaujímala bola kvalita jeho spracovania. Fotografia krajiny je totiž žáner, ktorý dá technike poriadne zabrať. Dovolím si tvrdiť, že v mojom prípade to platí dvojnásobne. Často sa totiž pri fotení nachádzam v nehostinných podmienkach - vo veľkých mrazoch, po pás v ľadovej / slanej vode, v silnom vetre a podobne. V takýchto podmienkach jednoducho nie je priestor na “maznanie sa” s technikou. Preto je veľmi dôležité, aby bol statív dostatočne pevný na to, aby tieto podmienky znášal dlhé roky.


Statív Sirui R-3213x:


Nohy statívu Sirui R-3213x sú vyrobené z 10-vrstvového karbónu, ktorý je veľmi pevný a relatívne ľahký. Väčšinou sa pri statívoch stretávam s použitím 4-8 vrstiev uhlíkových vlákien. Použitie desiatich vrstiev naznačuje, že sa páni/dámy od Sirui rozhodli na materiáloch nešetriť. A to je dobré znamenie. Vrchnú časť statívu, ktorá drží všetko pohromade tvorí pevný kov v estetickom čiernom prevedení. V kombinácií s karbónovými nohami s najhrubším priemerom 32mm pôsobí statív veľmi pevne a robustne.


Čo je dôležité, rovnaký pocit mám aj v prípade, že je statív “naplno” rozložený. Často sa totiž stáva, že pri potrasení rozloženého statívu niektoré časti doslova “hrkajú” - väčšinou tento problém vzniká pri najtenšej spodnej časti nôh. Pri Sirui R-3213x som ale tento problém našťastie nezaznamenal, čo by mal byť pri tejto kategórii statívov štandard. Všetky súčasti držia pokope tak ako majú, čo pridáva na dobrom pocite z používania.Statívová hlava Sirui K30II:


Statívová hlava Sirui K30II už na prvý pohľad pôsobí veľmi pevne a kvalitne. Svedčia o tom aj použité materiály. Všetky súčiastky držia pevne pokope. So statívovou hlavou nemám problém rozbíjať tenší ľad na horských jazerách a plesách bez toho aby som sa bál, že sa hlava rozsype.2) STABILITA


Stabilita statívu pri jeho rozložení je ďalšou z kľúčových vlastností, ktorú si pri výbere treba všímať. S vyššou stabilitou statívu priamo úmerne klesá strach o techniku, ktorú na ňom používame. Navyše, ak by statív nebol dostatočne stabilný, nemusel by dobre spĺňať jednu zo svojich hlavných funkcií - udržať fototechniku bez pohybu pri použití dlhších expozícií. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa v tomto ohľade darí statívu Sirui R-3213x.


Statív Sirui R-3213x:


Nohy statívu sa skladajú z troch sekcií. U väčšiny statívov podobnej triedy nájdeme 4 sekcie nôh. Čo sa stability týka, čím menej sekcií, tým stabilnejší statív bude vzhľadom na menší počet spojov a použitých dielov. To platí aj v prípade statívu, o ktorom je v tejto recenzii “reč”. Vďaka použitiu troch sekcií pôsobí pri rozložení naozaj stabilne aj pri prvom (najužšom) stupni rozostupu nôh. Je to cítiť aj pri fotení vo vetre. O pevnosti a stabilite statívu svedčí aj fakt, že naň môžeme podľa výrobcu naložiť až 22kg bez toho, aby sme sa museli o svoju techniku báť - aj keď, osobne si neviem predstaviť fototechniku, ktorá by naraz dosahovala viac ako polovicu jeho nosnosti. Ak teda samozrejme nehovoríme o videu :-)Napriek tomu všetkému však treba pamätať na to, že fyziku neoklameme a preto v naozaj silnom vetre (podľa toho, čo som so statívom skúšal povedzme vo vetre nad 60km/h) je potrebné aj so statívom Sirui R-3213x “ísť nižšie s ťažiskom”. To znamená použiť druhý alebo tretí - širší stupeň rozostupu nôh. Pri ich použití sa už ale naozaj nemusím báť fotiť aj vo vetre o sile 100km/h.Statívová hlava Sirui K30II:


Statívová hlava Sirui K30II je rovnako ako samotný statív vyrobená s dôrazom na stabilitu a spoľahlivosť. O tom vypovedá fakt, že hlavu je možné zaťažiť až do 30kg bez straty stability pri fotení.3) VÁHA A VEĽKOSŤ


Váha a veľkosť statívu priamo súvisí s jeho stabilitou a pevnosťou. Často sa stretávam s názormi typu - "čím ľahší, tým lepší". To je však podľa mňa to isté ako v prípade tiel fotoaparátov tvrdiť - “čím viac mpx., tým lepšie”. Ani jeden ani druhý názor nemusí byť nutne správny. Záleží od toho, na aký účel a v akých podmienkach budeme techniku používať. Môj názor je taký, že statív nie je akýmsi doplnkom, ktorý by mal vážiť čo najmenej. Ako som to už písal vyššie, jeho hlavnou funkciou by mala byť schopnosť udržať techniku stabilne uchytenú a v bezpečí vzhľadom na podmienky, v ktorých budeme fotiť. Preto sú statívy kategorizované s ohľadom na ich použitie. Do ktorej z týchto kategórií patria Statív Sirui R-3213x a hlava Sirui K30II?


Statív Sirui R-3213x:


Statív Sirui R-3213x pri hmotnosti 1,8kg (bez hlavy) určite nepatrí do kategórie malých ľahkých travel-tripodov. To znamená, že ak by som chcel statív, na fotenie v miernych mestských podmienkach, zrejme by som siahol po niečom ľahšom. Fotograf krajiny / prírody / wildlife sa ale počas fotenia často nachádza v nehostinných podmienkach, v ktorých sú pevnosť a stabilita kľúčovými vlastnosťami pre dosiahnutie dobrých výsledkov. A tu u nejedného fotografa vzniká dilema: Pevnosť a stabilita VS váha a veľkosť. Na jednej strane sa nám nechce dlhé hodiny na chrbtoch nosiť väčšia ťarcha ako je potrebná a na strane druhej chceme dosiahnuť dobré výsledky pri fotení v náročných podmienkach. Povedal by som, že váha, ktorou statív Sirui R-3213x disponuje (Statív - 1,8kg + Hlava 500g) je zlatým stredom, ktorý aspoň v mojom prípade v rozumnej miere spĺňa všetky tieto kritériá.


Pri viachodinovom strmom výšľape za zaujímavou fotkou je cítiť rozdiel v tom, či má človek na chrbte o 2,3kg (statív + hlava) viac alebo menej. Avšak medzi travel tripodom vážiacim 1,5kg a statívom Sirui R-3213x, ktorý váži s hlavou 2,3kg, som rozdiel takmer vôbec nepocítil. Za seba teda môžem povedať, že o niečo vyššia váha za tú stabilitu a pevnosť rozhodne stojí.


Jediným kompromisom, ktorý som pri voľbe nového statívu musel urobiť, bola veľkosť. Statív Sirui R-3213x má totiž pri zložení veľkosť 610mm (bez hlavy), čo je na statív relatívne veľa. Je to dôsledok použitia troch sekcií nôh miesto štyroch. Práve veľkosť v zloženom stave bol parameter, ktorý ma na chvíľu donútil váhať, či je pre mňa tento statív to pravé, keďže kvôli foteniu cestujem do iných krajín aj letecky. S “odšróbovanou” hlavou sa však statív “šikmo” zmestí do malého kufríka, ktorý počas svojich ciest používam. Tento problém je teda vyriešený. Aj v tomto prípade u mňa zvíťazila stabilita nad veľkosťou.


Chvíľu sa teraz povenujem maximálnej a minimálnej výške pri rozložení. Paradoxne, dôležitejším parametrom je v mojom prípade minimálna výška. Tá pri statíve Sirui R-3213x dosahuje presne 125mm.Čo sa týka minimálnej výšky pri rozložení, nie je tento statív to “najnižšie” na trhu. Stretol som sa s tripodmi, ktoré dovoľujú fotiť skutočne úplne od zeme. Pri fotení krajiny som sa ale nikdy nedostal do situácie, kedy by som potreboval fotiť z menšej výšky ako 125mm napriek tomu, že fotím často “od podlahy”.
Maximálna výška statívu pri rozložení je 143cm bez stredového stĺpika a 180cm s maximálne vysunutým stredovým stĺpikom (Údaje bez statívovej hlavy).
To je ďalšie veľké plus statívu Sirui R-3213x. Aj keď je to veľmi individuálne, pri jeho plnom rozložení sa nasadený fotoaparát nachádza takmer presne vo výške mojich očí (Meriam 178cm :-) ). Je to rozhodne vec, ktorá pridáva na komforte pri používaní.


Statívová hlava Sirui K30II:


Keďže je statívová hlava Sirui K30II vyrobená s dôrazom na pevnosť a odolnosť, je celá z kovu. To ju radí ku stredne ťažkým statívovým hlavám. Jej váha je 550g. Svojou váhou vytvára ťažisko na správnom mieste, čo znova prispieva k stabilite celého statívu. Jej výška je 109mm čo nie je málo, no nijako ma to neobmedzuje pri fotení záberov “od podlahy”4) VLASTNOSTI STATÍVU


Statív Sirui R-3213x:


Statív Sirui R-3213x tak ako celá “RX” séria statívov Sirui obsahuje väčšinu vlastností, ktoré nájdeme aj pri ostatných statívoch tohto výrobcu. No má aj niečo navyše. Poďme na to teda postupne:


  • Uzamykací systém: Tak ako pri drvivej väčšine moderných statívov, aj pri tomto modeli výrobcovia stavili na tzv. “Twist lock” (otočný) systém. Aj keď je tento systém veľmi prostý, stretol som sa s rôznou kvalitou otočných zámkov. V tomto smere ma ale statív Sirui R-3213x tiež veľmi potešil. Na “odomknutie” stačí už tretinové pootočenie “zámku”. Pri jeho zaistení drží veľmi pevne. Zámky sú samozrejme pogumované. Majú teda dobrý “grip”, čo uľahčuje ich používanie. Sú tiež dostatočne veľké, čo rovnako oceňujem. Ak sa dovnútra zámkov dostane piesok, morská soľ a podobne, dajú sa odšróbovať, čo uľahčuje údržbu a čistenie statívu.
  • Konce nôh - na konci statívových nôh sa nachádzajú tradičné gumené “chodidlá”, ktoré majú zamedziť ľahkému posúvaniu statívu pri nechcenom drgnutí alebo pri fotení vo vetre. Výrobca zvolil veľmi dobrý druh gumy, keďže má znovu veľmi kvalitný grip. Vďaka tomu statív dobre drží na rôznych povrchoch. Dokonca aj na vlhkých skalách. Páni a dámy v Sirui ale mysleli aj na nás - milovníkov zimného fotenia. Preto v balení nájdeme aj hroty určené na fotenie na ľade. Neraz sa mi totiž v minulosti stalo, že pri fotení na zamrznutom jazere sa počas silného vetra rozhodol statív (s pogumovanými nohami) s technikou po ľade celkom svižným tempom cestovať :-) A to je “nešvar”, ktorý sa dá odstrániť jedine hrotmi na konci statívových nôh. Výmena gumených “chodidiel” za hroty je pritom veľmi jednoduchá - šróbovacia. Zvládol som ju v zimných podmienkach naozaj za pár sekúnd.  • Nastavenie rozostupu statívových nôh - na nastavenie rozostupu nôh výrobcovia použili klasický “výsuvný” systém. Pri vysunutí “zámku” je možné nastaviť tri stupne rozostupu nôh podľa toho akú stabilitu a výšku potrebujeme. Výsuvný zámok je vyriešený veľmi elegantne. V pohode sa mi ho darí obsluhovať aj v hrubých zimných rukaviciach. Pri týchto zámkoch si však treba dať pozor na to, aby sa pri ich otvorení nedostal dovnútra sneh, ktorý primrzne. To sťaží jeho nastavovanie až kým sa nedostaneme do tepla a ľad neodtečie - to ale nie je vada statívu. Je to skôr všeobecná vlastnosť výsuvných zámkov.