top of page

RECENZIA: SIRUI R-3213X + K30II

Updated: Mar 5, 2021Statív je jednou z najdôležitejších súčastí výbavy krajinárskeho fotografa. Vďaka statívu máme oveľa širšie možnosti pri zúžitkovaní svojej kreativity. Dáva nám “voľnejšiu ruku” pri pracovaní s dlhšími expozíciami, nehovoriac o jeho nutnosti pri astro-fotografii. Často práve statív nesie zodpovednosť za “niekoľko-tisícovú” techniku, ktorú na ňom používame. Napriek tomu sa často stáva, že jeho výber podceníme. Siahame po tých najlacnejších “tripodoch”, čím ale rastie riziko, že prídeme o techniku, do ktorej sme dali nemalý peniaz.


Preto som sa rozhodol, že za moju techniku bude “niesť zodpovednosť” jeden z najkvalitnejších statívov na trhu. V tejto recenzii sa budem venovať tomu, prečo som si vybral práve statív Sirui R-3213 X s hlavou K30II, čo od neho môžete očakávať a ako sa s ním fotí v náročných podmienkach, v ktorých sa často pri zachytávaní zaujímavých horských scén nachádzam. Postupne teda rozoberiem to najpodstatnejšie, čo nás pri výbere nového statívu zaujíma - 1) Kvalita spracovania, 2) Stabilita, 3) Váha a veľkosť, 4) Vlastnosti statívu, 5) Ako sa so statívom pracuje v teréne a v neposlednom rade 6) Cena.


Poďme na to teda pekne poporiadku:


1) KVALITA SPRACOVANIA


Prvá vec, ktorá ma pri výbere statívu vždy zaujímala bola kvalita jeho spracovania. Fotografia krajiny je totiž žáner, ktorý dá technike poriadne zabrať. Dovolím si tvrdiť, že v mojom prípade to platí dvojnásobne. Často sa totiž pri fotení nachádzam v nehostinných podmienkach - vo veľkých mrazoch, po pás v ľadovej / slanej vode, v silnom vetre a podobne. V takýchto podmienkach jednoducho nie je priestor na “maznanie sa” s technikou. Preto je veľmi dôležité, aby bol statív dostatočne pevný na to, aby tieto podmienky znášal dlhé roky.


Statív Sirui R-3213x:


Nohy statívu Sirui R-3213x sú vyrobené z 10-vrstvového karbónu, ktorý je veľmi pevný a relatívne ľahký. Väčšinou sa pri statívoch stretávam s použitím 4-8 vrstiev uhlíkových vlákien. Použitie desiatich vrstiev naznačuje, že sa páni/dámy od Sirui rozhodli na materiáloch nešetriť. A to je dobré znamenie. Vrchnú časť statívu, ktorá drží všetko pohromade tvorí pevný kov v estetickom čiernom prevedení. V kombinácií s karbónovými nohami s najhrubším priemerom 32mm pôsobí statív veľmi pevne a robustne.


Čo je dôležité, rovnaký pocit mám aj v prípade, že je statív “naplno” rozložený. Často sa totiž stáva, že pri potrasení rozloženého statívu niektoré časti doslova “hrkajú” - väčšinou tento problém vzniká pri najtenšej spodnej časti nôh. Pri Sirui R-3213x som ale tento problém našťastie nezaznamenal, čo by mal byť pri tejto kategórii statívov štandard. Všetky súčasti držia pokope tak ako majú, čo pridáva na dobrom pocite z používania.Statívová hlava Sirui K30II:


Statívová hlava Sirui K30II už na prvý pohľad pôsobí veľmi pevne a kvalitne. Svedčia o tom aj použité materiály. Všetky súčiastky držia pevne pokope. So statívovou hlavou nemám problém rozbíjať tenší ľad na horských jazerách a plesách bez toho aby som sa bál, že sa hlava rozsype.