top of page
Island - highlands.jpg

FOTOGRAFICKÁ EXPEDÍCIA
DIVOKÉ VNÚTROZEMIE ISLANDU

Miesto:
Island
Termín:
1.9.2025 - 8.9.2025
Ubytovanie:
Spoločné
Doprava:
Letecky + požičané špeciálne autá
Cena:
1990€

ISLAND – miesto, kde si oheň podáva ruku s ľadom. Nenechaj si ujsť nekonečnú krásu Islandu a to všetko počas 8-dňovej fotoexpedície. Zaži čaro Islandu, kde si príroda píše vlastný scenár a často ho ja mení. „Mesačný ostrov“ v Atlantickom oceáne so severským podnebím je skutočnou európskou exotikou. Krajina ohňa a ľadu, zeleného machu a čiernej lávy je plná hučiacich vodopádov, spiacich sopiek, rozsiahlych ľadovcov a tryskajúcich gejzírov – skutočný raj pre fotografov.

Prečo je táto foto-expedícia výnimočná? Pretože prakticky celý čas strávime v divokom vnútrozemí Islandu – na miestach, kam sa bežní fotografi nedostanú. Počas celej expedície budeme mať k dispozícii špeciálne upravené autá, ktoré nám umožnia brodiť rieky a prechádzať náročným terénom. Ani s týmito vozidlami sa však nedostaneme všade. Na niektoré miesta sa budeme musieť dostať pešo. Vždy to však bude bezpečné a po celý čas ťa bude sprevádzať skýsený lektor a jeho asistentka. Preto si môžeš byť istý, že si z našej expedície odnesieš výnimočné fotografie!

Prečo sme si na expedíciu vybrali práve tento termín? September je obdobím, kedy je Island mimoriadne fotogenický. Je to obdobie na prelome leta a jesene kedy Island stále oplýva krásnymi žiarivými farbami, vnútrozemie je stále prístupné a má to jeden bonus. Začiatkom septembra už začína na Islande noc čo znamená, že budeme mať šancu nafotiť aj silnú polárnu žiaru.

Po celý čas expedície ti bude k dispozícii skúsený lektor, ktorý fotené miesta veľmi dobre pozná. Môžeš si byť preto istý, že budeš vždy v správnom čase na správnom mieste. Okrem toho ti bude počas fotenia asistovať (ak budeš chcieť). Preto sme si istí, že si domov odnesieš svetové fotky a vynikajúce zážitky!

PLÁN EXPEDÍCIE

DEŇ 1

(1.9.)

Počas prvého dňa nás čaká odlet ne medzinárodné letisko v Keflavíku (KEF), kde si vyzdvihneme autá a keďže priletíme až večer, presunieme sa na prvé neďaleké ubytovanie kde si pripomenieme plán expedície, pripravíme sa na ďalšie dni a trochu lepšie sa zoznámime.

Iceland highlands

DEŇ 2

(2.9.)

Počas 2. dňa navštívime majestátny vodopád Haifoss (aj z dolnej strany), okolie "mesačných" jazier Hnausapollur a Ljótipollur, skrytý kaňon Sigöldugljúfur, ľadovcové rieky, ktoré z vtáčej perspektívy vyzerajú ako z inej planéty a ďalšie zaujímavé miesta vo vnútrozemí. Večer sa po fotení presunieme do kempu Landmannalaugar kde sa okúpeme v horúcom prameni a vyspíme sa pred menšou túrou, ktorá nás bude čakať na ďalší deň.

DEŇ 3

(3.9.)

Počas tretieho dňa našej expedície navštívime jedno z najfascinujúcejších miest na zemi. Čaká nás krásny, no nenáročný trek cez najúžasnejšiu časť pohoria Landmannalaugar. Budeme spať v kempe priamo pod „dúhovými horami" Landmannalaugaru, čo ti umožní naplno si vychutnať ich atmosféru. Večer sa presunieme do ďalšej "skrytej" oblasti hlbokého vnútrozemia krajiny.

DEŇ 4-5

(4.9. - 5.9.)

Štvrtý deň a piate ráno expedície venujeme objavovaniu výnimočnej oblasti vnútrozemia Islandu, ktorej názov sa dozvieš až na samotnej expedícii. Počas týchto dní sa môžeš tešiť na nevídané kompozície hôr obrastených typickým Islandským machom, ktoré obtekajú nespočetné ľadovcové rieky. Je to jedno z najkrajších miest, ktoré som za roky cestovania po Islande objavil.  

DNI 5-6

(5.9. - 6.9.)

Po nafotení východu slnka sa v piaty deň vyberieme do mestečka Hvolsvöllur, kde strávime ďalšie 3 noci. Bude našim "basecampom", z ktorého budeme objavovať ďalšie krásy Islandu. Počas týchto dnísa vyberieme do národného parku Þórsmörk, ktorý je špecifický veľkým množstvom ľadovcových riek a špicatými machom obrastenými skalami, pri ktorých budeme fotiť.

DEŇ 7

(7.9.)

Samozrejme, na expedícii nevynecháme ani niekoľko známejších miest južného Islandu. Počas siedmeho dňa sa vyberieme ku dedinke Vík a navštívime viacero zaujímavých lokalít ako napríklad čiernu pláž Reynisfjara, útesy Dyrhólaey a ďalšie menej známe kompozície. Večer sa pozrieme opäť do vnútrozemia, do kaňonu Þakgil v ktorom si nájdeme ďalšie nové miesta.

DEŇ 8

(8.9.)

Keďže budeme odlietať až večer, dopoludnia stihneme navštíviť ďalšie známejšie miesta, ktoré budeme mať neďaleko ubytovania. Patria medzi ne vodopády Skógafoss, Kvernufoss, Gljúfrabuí a ďalšie. Po dofotení sa zbalíme a vyberieme sa na letisko do Keflavíku.

LEKTOR, KTORÝ ŤA BUDE EXPEDÍCIOU SPREVÁDZAŤ

Filip Hrebenda

Volám sa Filip Hrebenda. Som fotograf zameraný na umeleckú fotografiu krajiny, najmä však horských oblastí. Moja tvorba je charakteristická citlivým využitím pestrých farieb, ktoré sa v prírode nachádzajú. Pomocou týchto farieb, zaujímavého svetla,  a práce s kreatívnou kompozíciou sa snažím čo najlepšie preniesť atmosféru fotených lokalít na diváka. Práve to je schopnosť, ktorú chcem každému účastníkovi workshopu, kurzu alebo expedície odovzdať. K foteniu som sa dostal pred rokmi vďaka vzťahu k horám a prírode, ktorý som mal už od mala. Keďže bývam v oblasti, ktorá sa nachádza blízko slovenských  národných  parkov a  pekných pohorí, trávil som v nich dosť času. Preto som sa rozhodol, že tieto miesta stojí za to zachytiť v ich plnej kráse. Po niekoľkých rokoch sa na základe viacerých úspechov stala z koníčka profesia, ktorou sa v súčasnosti živím. Patrím medzi členov prestížnej "Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska" (APFSR). Zároveň zastupujem viacero značiek v oblasti fotografie (Sony, f-stop, FocusNordic, Sirui, Vallerret, Lexar a Hähnel). Už roky sa venujem hlavne organizovaniu foto-kurzov a expedícií, ktoré sa konajú ako na Slovensku, tak aj vo viacerých častiach sveta. Na tejto práci ma najviac fascinuje to, že sa počas nej nachádzam na naozaj krásnych miestach obklopený divokou prírodou.   Navyše, odovzdávať  svoje  skúsenosti  ľuďom  priamo “v teréne” ma baví.

NA EXPEDÍCIU SI SO SEBOU NEZABUDNI VZIAŤ