top of page

ONLINE KURZ
KOMPOZÍCIA V
KRAJINÁRSKEJ FOTOGRAFII

Zoom Logo Square Blue.png

PLATFORMA:
ZOOM

TERMÍN KURZU:
26.11.2022
18:00 - 21:00 (3 hodiny)

VHODNÉ PRE:
Začiatočník aj Pokročilý fotograf

CENA: 
od 29€

IMG_1074.jpg

KOMPOZÍCIA je výraz, ktorý pozná každý, kto sa zaujíma o akúkoľvek oblasť vizuálneho umenia. Trend sociálnych sietí sa negatívne podpísal pod vnímanie vizuálnej stránky fotografie. Kvantita začala potláčať kvalitu. No my ako fotografi chceme, aby ľudia venovali našej tvorbe viac ako len sekundu času popri "scrollovaní" sociálnych sietí. Chceme aby fotografia zaujala. Chceme, aby sa vryla divákovi do pamäti tak silno, že si na ňu spomenie aj o niekoľko dní. A  to sa dá docieliť efektívnou kompozíciou. Práve kompozícia je faktor, ktorý často autorom vyhráva fotografické súťaže a posúva ich tvorbu na vyššiu úroveň - takú, vďaka ktorej získa fotograf svoj vlastný "rukopis".

ČO SA NA KURZE NAUČÍŠ?

1) Dôležitosť kompozície (20 min.)

Ako prvé potrebuješ správnu motiváciu. Prečo venovať mimoriadnu pozornosť kompozícii? Čo je jej cieľom? Ako pôsobí kompozícia na diváka a aký môže mať správna kompozícia efekt? Odpovede na tieto otázky získaš v prvej časti kurzu.

pano-s-foregroundom-rysy-small.jpg

2) Základné kompozičné pravidlá (60 min.)

Ked budeš mať zodpovedanú otázku "Prečo?", logicky na to nadväzuje otázka "Ako?". Cieľom druhej časti kurzu je predstaviť ti základné kompozičné pravidlá, ktoré je dôležité pri komponovaní dodržať a "prešľapy", ktorým sa treba vyvarovať. Dozvieš sa ako funguje pravidlo tretín a "zlatý rez", čo je to "negatívny priestor", ako ovplyvňujú efektivitu kompozície tiene a svetlo, čo to je "framing" a podobne - všetko jednoducho "ľudskou rečou".

IMG_1072.jpg

Prestávka (15 min.)

3) Pokročilé komponovanie (40 min.)

Po znalosti základných kompozičných pravidiel nastane čas posunúť sa ďalej - do "sfér, ktoré ťa posunú za hranicu toho, čo ovláda priemerný fotograf krajiny. V tretej časti ti ukážem "finty", vďaka ktorým sa na kompozíciu budeš pozerať inak ako doteraz. Povieme si o tom, čo sú to "vodiace línie" a ako ich využiť. Ukážeme si, čo tvojim fotografiám pomôže aby pôsobili viac trojrozmerne vďaka správnej kompinácii "foregroundu, midgroundu a backgroundu". Dozvieš sa aj to, ako do fotografie krajiny zakomponovať človeka a to, v akom prípade je vhodné zvoliť "stredovú kompozíciu".

Reine
IMG_1071.jpg

4) Ako to všetko uviesť do praxe? (30 min.)

V tejto chvíli už budeš poznať základné kompozičné pravidlá, pokročilé techniky komponovania aj to, ako tvoja kompozícia môže pôsobiť na diváka. Štvrtá časť bude ale venovaná tomu, ako tieto všetky informácie spojiť a využiť v teréne. V tejto časti ti ukážem postup, vďaka ktorému budeš vedieť nájsť správnu kompozíciu v akejkoľvek situácii na akomkoľvek mieste na svete - postup, ktorý sám aktívne používam už roky.

Limides-noc-web.jpg

5) Otázky a odpovede? (15 min.)

Otázky mi budeš môcť klásť po každej časti kurzu. Je však možné, že ťa nejaké napadnú aj po všetkých štyroch častiach. A preto je piata časť venovaná otázkam a odpovediam.

KURZOM ŤA BUDE VIESŤ:

Kirk.self.jpg

Filip Hrebenda

Volám sa Filip Hrebenda. Som fotograf zameraný na umeleckú fotografiu krajiny, najmä však horských oblastí. Moja tvorba je charakteristická citlivým využitím pestrých farieb, ktoré sa v prírode nachádzajú. Pomocou týchto farieb, zaujímavého svetla,  a práce s kreatívnou kompozíciou sa snažím čo najlepšie preniesť atmosféru fotených lokalít na diváka. Práve to je schopnosť, ktorú chcem každému účastníkovi workshopu, kurzu alebo expedície odovzdať. K foteniu som sa dostal pred rokmi vďaka vzťahu k horám a prírode, ktorý som mal už od mala. Keďže  bývam v oblasti, ktorá sa nachádza  blízko

slovenských  národných  parkov a  pekných pohorí, trávil som v nich dosť času. Preto som sa rozhodol, že tieto miesta stojí za to zachytiť v ich plnej kráse. Po niekoľkých rokoch sa na základe viacerých úspechov stala z koníčka profesia, ktorou sa v súčasnosti živím. Patrím medzi členov prestížnej "Asociácie Profesionálnych Fotografov Slovenska" (APFSR). Zároveň zastupujem viacero značiek v oblasti fotografie (f-stop, NiSi Filters, FocusNordic, Sirui, Vallerret, Lexar a Hähnel). Už roky sa venujem hlavne organizovaniu foto-kurzov a expedícií, ktoré sa konajú ako na Slovensku, tak aj vo viacerých častiach sveta. Na tejto práci ma najviac fascinuje to, že sa počas nej nachádzam na naozaj krásnych miestach obklopený divokou prírodou.   Navyše,  odovzdávať  svoje  skúsenosti  ľuďom  priamo “v teréne” ma baví.

CENA KURZU

Cena kurzu - ZÁKLAD (1 osoba): 

Cena kurzu - ak ku sebe zoženieš

ďalšieho účastníka (za 1 osou):

Videozáznam z kurzu:

39€

29€

+ 10€

CENA ZAHŔŇA

Kompletné "know how" o kompozícii v krajinárskej fotografii založené na rokoch skúseností (bez zatajovania vlastných postupov)

Vedenie profesionálnym lektorom a fotografom krajiny, ktorého tvorba je medzzinárodne oceňovaná a vystavovaná

Materiály použité počas kurzu (Prezentácia)

Videozáznam kurzu - obraz aj zvuk (v prípade zakúpenia)

Kotva 1

REZERVÁCIA

Pre rezerváciu kurzu, prosím vyplňte všetky povinné polia (označené hviezdičkou), vrátane kolónky "Varianta" (Kvôli lepšej organizácii).

bottom of page