top of page

RECENZIA: ZERO Filters

RECENZIA: ZERO FILTERS


Po dlhšej dobe používania foto-filtrov od slovenského výrobcu “ZERO Filters” som sa rozhodol napísať zopár riadkov pre fotografov, ktorí momentálne, alebo niekedy v minulosti riešili otázku filtrov. Na trhu je dnes veľa značiek. Cez lacné sklíčka z ebay až po “magnátov”, ktorí majú vo svete nejaké to meno. Preto niekedy môže fotograf tápať, ktorú značku zvoliť, aby dosiahol čo najlepší obrazový výstup a aby mu po kúpe sady filtrov neostal v peňaženke prievan.


Ja som predčasom stál pred podobnou otázkou. Už ani neviem kde, no dostalo sa mi do uší, že Slovensko má na trhu s foto-filtrami tiež svoje zastúpenie. Prvá vec, ktorá človeka napadne - môže byť málo známa slovenská firma schopná vyrobiť filter, ktorý mi na fotke nerozhádže farby do štýlu podmorského sveta a vydrží viac ako jedno fotenie na horách? Patrím k tým, ktorí si musia vec prakticky odskúšať, kým si na ňu urobia názor a preto som si hneď na skúšku objednal zopár kusov filtrov. V tejto recenzii vám priblížim pohľad na spracovanie, pevnosť a obrazový výstup Zero filtrov z pohľadu “pološialeného” krajinára, ktorý sa s cieľom cvaknúť dobrú fotku s technikou nijako nemazná.


 

SPRACOVANIE A PEVNOSŤ


Tak ako ostatní výrobcovia, aj “ZERO Filters” ponúka viacero veľkostí zásuvných filtrov. Najbežnejšie používaným rozmerom je 100x100mm pri celých ND a 150x100mm pri prechodových filtroch. Všetky sú s hrúbkou 2mm. To znamená, že pasujú do väčšiny vyrábaných držiakov, keďže sa jedná o štandardný rozmer. Príslušenstvo k filtrom - držiaky a podobne, v ponuke ZERO Filters momentálne nenájdeme. Preto je nutné použiť držiak od iného výrobcu.

Filtre sú zabalené vo “vyklápacom” papierovom obale. Ten nie je až tak pevný, no splní svoju funkciu. V teréne sa s týmito obalmi manipuluje trochu nemotorne (zvlášť v rukaviciach), preto si odporúčam na prenášanie dokúpiť nejaký šikovný obal, kam sa bezpečne vojde viacero filtrov naraz.


Papierové balenie filtrov

Poďme sa teraz pozrieť na pevnosť samotných filtrov


Tí, ktorí ma poznajú alebo už so mnou niekedy boli fotiť, sa pri nasledujúcich riadkoch možno pousmejú, lebo málokto otestoval pevnosť a trvácnosť svojej výbavy tak ako ja. (Za chvíľu sa dočítate prečo) Na prvý pohľad ZERO filtre nevyzerajú tak pevne ako tie od konkurenčných značiek (Haida, LEE...). Sú naozaj ľahučké a pôsobia krehko. Preto som sa zo začiatku bál, že pri mojom spôsobe fotenia a zaobchádzania s nimi na horách neprežijú ani prvý výjazd.No filter, ktorý na fotke držím v ruke, používam už takmer rok pri každom foto-tripe. Stále je celý, bez poškodenia. A ako som už spomenul, nezaobchádzal som s ním v rukavičkách. Na horách sa to často ani nedá. Zvlášť vtedy, keď je hore -20°C, do tváre (a hlavne na ruky) šibe severák, a ty nevieš kam ruky vopchať, aby ti neodpadli od zimy. Vtedy proste nemáš čas maznať sa s technikou.Vyberiem filter, čo najrýchlejšie ho vložím do držiaka a fotím. Často mi pritom filtre popadali, niekoľkokrát sa kúpali v potokoch a plesách, šúchali sa po snehu. Jednoducho povedané, prešli so mnou každou štrapáciou.Napriek tomu všetkému sa mi doteraz nepodarilo (ako zázrakom) polámať alebo poškodiť ani jeden z nich. Na niektorých sa pochopiteľne vytvorili škrabančeky, ale tie na fotke nevidno ani pri vyššej clone, keďže sú ZERO filtre vyrábané tmavé ako celok (nie len nejakým náterom alebo povrchovou úpravou), čo je z hľadiska životnosti veľké plus.


 

OBRAZOVÝ VÝSTUP


Podanie farieb


Určité farebné skreslenie sa ako tak dá postprocesom upraviť behom minúty. No tak ako chutné jedlo môže vzniknúť len z kvalitných surovín, tak môže dobrá, prirodzene vyzerajúca fotka vzniknúť l